BLOG

Veranda Kapama Sistemleri

Müstakil ev, villa, kafe ya da restoran gibi iş ve yaşam alanlarının; dinlenme sahaları olarak ayrılmış bölümünün, üst kısmının hava olaylarından etkilenmeyecek biçimde kapatılması işlemine veranda kapama sistemleri denilmektedir. Bir başka açıdan da mekanların zeminle aynı hizada olan balkon ya da teras kısımlarının, yapının bütünlüğünü bozmayacak biçimde modern dizaynlarla kapatılması olarak da tabir edilebilir.

Uzun sundurmalar olarak da bilinen bu uygulamalar; ahşap, polikarbon, solid, cam alternatifleriyle kapatılarak tasarlanabilmektedir. Yılın her günü bahçe keyfini yaşamak için bulunmaz bir fırsat olan bu çözümler, bazen kalabalık misafir davetlerini kabul edeceğiniz bir kutlama alanı, bazen de kalabalıktan kaçıp kendinizi inzivaya çekip huzur bulacağınız bir sığınak niteliğindedir. Ofis ve restoranların müşterilerini açık alanda fakat muhafazalı bir ortamda ağırlamak içinde tercih edilen veranda sistemleri, mekanlara ekstra bir konfor alanı kazandırmak için yapılmaktadır. Bazen beklentileri daha da yüksek tutarak alanın tamamını camlı bölmelerle kapatarak yalıtımlı bir açık hava sahası ortaya çıkarılabilmektedir. Mukavemetli ve uzun ömürlü olmasının yanı sıra, yağmur, kar, güneş gibi doğal hava şartlarından korunma sağlayarak, konforlu vakit geçirme olanağı sunan bu yapılar, uzman çalışma ekiplerinin hazırlayacağı diyagram tasarımlarla şekillendirilmektedir. Alanın ölçülerine uygun bir proje yapılarak, kullanıcının istekleri ve beklentileri de göz önüne alınarak oluşturulan veranda eskizinde, bölümün hangi amaçla değerlendirileceği misyonuna uygun kullanılacak malzemelerin ön planı yapılmaktadır. Çift eğimli yada tek eğimli çatı tiplerinden uygun olanından biri seçilerek iskeleti oluşturulan verandalarda, güvenlik ön planda olduğu için dayanıklı çelik profillerden yardım alınmaktadır. Eğer alanın tamamı cam sistemleri ile kapatılacaksa o zaman da kullanım amacına uygun sürgülü, pvc, katlanabilen ya da açılır kapanır cam modellerinden yardım alınmaktadır Bazen sadece gölgelik olarak kullanmak, bazen de cam bölmelerle tamamen kapatılarak kış bahçesine çevrilebilen bu alanların maliyeti metrekare cinsinden hesaplanmaktadır.

Bütün yapı sistemlerine uygun olduğu için alan mekan fark etmeden uygulanabilen veranda kapama sistemlerinde esas öncelik güvenlik ve mukavemettir.

Kış Bahçesi Dekorasyonu
Villa Kış Bahçesi
TOP