BLOG

Teras Kış Bahçesi Modelleri

Doğanın dingin, huzur veren atmosferini, evlerimizde bir nebzede olsa yaşatmak için tasarlanmış teras kış bahçeleri, yılın her günü terasta gökyüzü ile bütünleşerek kentin stres ve karmaşasından uzak, sükûnet dolu saatler geçirmeyi vaat etmektedir. 
Yaz sıcaklarında kapalı alanlardan uzaklaşmak ve serinlemek için kendimizi attığımız terasları, kışında kapalı havanın kasvetinden kurtulmak için kullanmak istiyoruz. Fakat bunu yapabilmek için öncelikle yalıtımlı bir alana ihtiyacımız vardır. Çift eğimli ve tek eğimli çatı sistemi kullanılarak yapılandırılmaya başlanan bu bahçeler; kapalı ve açık teras kapama alternatifleri kullanılarak projelendirilmektedir. Çift eğimli teras düzeneği; kapatılacak bölgenin çatısının iki cephesi de eğimli olacak biçimde binaya yaslandırılmasıyla oluşturulmaktadır. Tavanı; kapalı teras kapama denilen yani ahşabın ana malzeme olarak kullanıldığı tam izolasyonlu çatı malzemelerle kaplanması ya da açık teras kapama olan tamamen mukavemetli camlarla örtülmesi ile yapılmaktadır. Taşıyıcı çelik konstrüksiyonların gücüyle desteklenen, yağmur ve kar sularının sağlıklı tahliyesini sağlayacak oluklarla da müzaheret edilen çatı bölümünün kurulumu bu şekilde tamamlanmaktadır. Çeşitli açılır kapanır cam opsiyonları ile dört bir yanı çevrelenerek kullanıma hazır hale getirilen teras kış bahçeleri; bütün hava olaylarının şiddetine mukavemet gösterebilecek özellikte, tamamen güven üzerine projelendirilip dizayn edilmektedir. Tek eğimli çatı modelleri; teraslarda en çok tercih edilen çatı tiplerindendir. Mevcut alanı; katlanabilen, sürgülü ya da kanat pencere sistemleri ile çevreleyerek ferah bir alan oluşturulan teraslar; güvenliği sağlamak amaçlı da gerekli kilit sistemiyle de desteklenmektedir. Yaşam alanı ile bütünlük sağlayarak bir nevi odanın dış dünyaya açılan diğer duvarı niteliğini taşıyacak biçimde tasarlanan kış bahçeleri, yapay alanda doğal ortamın sıcak atmosferini yaşama imkânı sunacaktır. Mekânların genişletilerek ekstra bir kullanım alanı sağlama avantajı da sunan bu çözümlerin maliyeti de Metrekaresine ve kullanılacak malzemelerin çeşitlerine göre belirlenmektedir. Tamamen mekâna özel projelendirilerek hayata geçirilen bu sistemler, aynı zamanda kullanıcının ekstra beklentileri ve istekleri de göz önünde bulundurularak şekillendirilmektedir. Kapı ve pencereler için; güvenlik amaçlı tasarlanan kilit seçenekleri ile yaz aylarında zararlı haşerelerden korunmak için demonte kullanılabilen sineklikler de bahçelerin tamamlayıcı ögelerini oluşturmaktadır. Artık geriye zevke uygun dizayn edilecek mobilyalar ve yeşilin tonlarının hâkim olduğu bitkilerle kış bahçesini yaşama uygun hale getirecek objelerin yerini alması kalmaktadır.
 Yalnızca evlerde değil artık ofis, restoran ve alışveriş merkezlerinde de tercih edilmeye başlanan kış bahçeleri, kapalı alandan bağımsız olduğu için genellikle Tütün mamulleri tüketim alanı amaçlı da tercih edilmektedir.

Villa Kış Bahçesi
Kış Bahçesi Çatı Sistemleri
TOP