BLOG

Kış Bahçesi Yapımı


Kış bahçesi 4 mevsim boyunca canlı kalan, bahçe kullanımını her mevsimde keyifli hale getiren bir uygulamadır. Özellikle avrupa mimarisinde kendisini daha yaygın gösteren kış bahçeleri, her geçen gün ülkemizde de tercih edilir hale gelmekte. Kış bahçesi yapımında balkon, teras, bahçe gibi alanların çevresinin çatı ve cam sistemleriyle kapatılarak; dışarının etkilerinden korunaklı, kendi sıcaklık koşullarına sahip bir yaşam alanı oluşturma prensibi vardır. Kış bahçesi yapımı sürecinde öncelikle uygulamanın gerçekleştirileceği alanın ölçüleri alınarak hesaplamalar gerçekleştirilir. Müşterinin talebi doğrultusunda tavan tipi, çevre kapaması için kullanılacak cam sistemleri, gölgeleme unsurları gibi detaylar hesaplamalar doğrultusunda teknik çizimleri yapılarak proje haline getirilir. Bu noktada seçilecek tavan tipinin evin genel mimarisi ve estetiğine uygun olması büyük önem kazanmaktadır. İstenmesi durumunda üç boyutlu çizimlerle müşterilere proje sonucunda alınacak netice daha somut hale getirilebilmektedir. Böylece iş bittiğinde müşteri beklentilerini olumsuz yönde etkileyecek her türlü detay ortadan kaldırılmış olur. Kış bahçesi yapımı sürecinde öncelikle zeminin uygunluğu değerlendirilir. Eğer beton bir zemin mevcut değilse ilk olarak hasır demirle gerekli yükseklikteki beton zemin atılır. Zemin hazır hale getirildikten sonra, tavan kurulumundan önce, destek olarak çelik konstrüksiyon, iskelet sistemi inşa edilir. Seçime uygun şekilde tavan kurulumu gerçekleştirildikten sonra çevre kapama sistemleri de hazır hale getirilir. Genel hatlarıyla kış bahçesi kurulumunun gerçekleştiği bu aşamada tavan ve etraf kapama sistemlerinin yalıtımı yapılarak, kış bahçesi yapımı tamamlanmış olur. Bu noktadan sonra gölgeleme, aydınlatma, aksesuar ve iç dizaynı gerçekleştirilen kış bahçesi, estetik görünümüyle görenleri büyülemeye hazırdır.

Kış bahçesi ne kadara mal olur?
Kış bahçesi 4 mevsim boyunca balkon, teras, bahçe gibi alanların keyifle kullanılmasına imkan tanır. Kullanıcıların estetik beğenilerine uygun, özgün kış bahçesi tasarımlarını hayata geçirmeleri bu alandaki ürün çeşitliliğiyle mümkün hale gelmektedir. Kış bahçesi fiyatlarını model, çatı modeli, cam sistemleri, kış bahçesi yapımında kullanılan mobilya ve aksesuar, gölgelendirme gibi tercihler etkilemektedir. Bunun yanında kaç metrekarelik bir alana kış bahçesi yapımı gerçekleştirileceği de bu noktada önem kazanır. Dolayısıyla kış bahçesi fiyatları kullanıcıların tercihlerine, malzeme kalitesi ve işçiliğe göre şekillenir.
Kış bahçesi nedir nasıl yapılır?

Kış bahçesi balkon, teras, bahçe gibi bölümlerin çatı ve çevresi kapatılarak oluşturulan 4 mevsim aktif kullanıma uygun şık alanlardır. Kötü hava koşullarına, istenen durumda güneş ışığı ve rüzgara karşı da koruma sağlayan bu alanlar, iç mekan konforunun yanında dışarıdan bakanları kendisine hayran bırakan tasarımlara sahiptir. Kış bahçesi yapımında kullanıcıların tercihleri ve kış bahçesi haline getirilecek alanın özellikleri önem taşımaktadır. Kış bahçesi nedir nasıl yapılır? Kış bahçesi yapımında seçilen çatı tipi, cam ve gölgelendirme sistemleri bu alanın genel sınırını çizerken, içerisine eklenecek mobilya ve aksesuarlarla özgün tasarımlar mümkün hale gelmektedir.

Kış bahçesi hangi cephede olur?

Kış bahçesi genel olarak kuzey cephesi tercih edilerek tasarlanır. Bunun sebebi ise yaz aylarında güneş ışığının bu cephe ile en az oranda temasta olduğu yön olmasıdır. Bu sayede ış bitkileriniz güneşin kavurucu etkilerinden korunmuş olur.

Kış bahçesi için hangi cam kullanılır?

Kış bahçesi yapımında cam kullanımı yalnızca estetik bir görüntü oluşturmaktan ibaret değildir. Kullanılacak her üründe olduğu gibi, kış bahçesinin dış etkenlere karşı maksimum korumasını sağlayacak cam ve cam sistemleri seçilmelidir. Eski kış bahçesi uygulamalarında, özellikle yaz aylarında iç mekan sıcaklığı istenen düzeylerin üzerine çıkabilmekteydi. Bugünlerde kış bahçesi yapımı için hangi cam kullanılır? Kullanılan cam güneş ışığı korumalı temperli camlar, güneş ışığının zararlı etkilerini en aza indirirken aşırı ısı geçişine de engel olmaktadır. Doğru gölgelendirme seçenekleriyle de desteklendiğinde güneş korumalı camlar, yaz aylarında kış bahçenizi keyifli hale getirecektir.

Kış bahçesinde neler olur?

Kış bahçesinde neler olur?Kış bahçesi yapımı basitçe balkon, teras, bahçe gibi alanların dış hava koşullarına karşı korunaklı hale getirilip kullanıma uygun hale getirilmesi işlemidir. Kış bahçesinde bu işleme uygun şekilde çatı, cam ve cam sitemleri, pergola benzeri gölgeleme modelleri, havalandırma, aydınlatma ve diğer iç-dış mekan aksesuarları bulunur. Elbette kış bahçesi yapımında mobilyalar bu alanları kullanılır hale getirmektedir.

Şömineli Kış Bahçesi
TOP